Vishing i spoofing to jedne z metod, z których najczęściej korzystają oszuści.
Vishing polega na podszywaniu się pod pracowników banków lub innych zaufanych instytucji np. policjantów. Oszuści chcą w ten sposób zdobyć poufne dane klienta (np. login i hasło do bankowości internetowej) lub nakłonić do określonych czynności (np. zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia).
Z kolei spoofing polega na podszywaniu się pod inne urządzenia lub innego użytkownika. Oszuści zmieniają numer telefonu, adres e-mail czy adres IP, z których się kontaktują. Co więcej, mogą też wybrać i zmienić płeć osoby dzwoniącej, jej kraj pochodzenia, a nawet akcent. Zawsze dobrze przygotowują się do rozmowy, aby była ona wiarygodna i uśpiła czujność klienta.
Pamiętaj! Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości lub nie działa jak powinno, jak najszybciej skontaktuj się z naszym bankiem pod numerem tel. 655 180 052 (w godz. 8:00 – 16:00),
lub zadzwoń na Infolinię SGB czynną 24/7:
- 800 888 888 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgodna z taryfą operatora).
Dbaj o bezpieczeństwo i nie daj się oszustom! Uważaj na phishing. To jedna z metod, z której najczęściej korzystają przestępcy. Polega na wysyłaniu e-maili lub SMS-ów z załącznikami czy linkami do fałszywych stron internetowych. Wiadomości mają nakłonić Cię do kliknięcia w link albo otwarcia załącznika. Następnie masz przekazać swoje poufne dane.
Zachowaj ostrożność i dowiedz się więcej o phishingu => www.sgb.pl/phishing
Pamiętaj! Jeśli coś budzi Twoją wątpliwość lub nie działa jak powinno, jak najszybciej skontaktuj się z naszym bankiem
tel. 655 180 052 (w godz. 8:00 - 16:00)
lub zadzwoń na Infolinię SGB, czynną 24/7:
- 800 888 888 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora).
Ponownie ostrzegamy przed przestępcami, którzy podają się za pracowników banku lub innych zaufanych instytucji (np. policjantów). Oszuści podają się za pracowników SGB-Banku pod pretekstem weryfikacji podejrzanego logowania czy transakcji. Proszą o instalację oprogramowania, dzięki któremu mogą przejąć kontrolę nad pulpitem, np. Any Desk, TeamViewer.
Próbują podszywać się również pod pracowników zaufanych instytucji (np. policjantów). Informują o zagrożeniu finansów na koncie. Proszą o przekazanie pieniędzy na „konto techniczne”, na którym będą bezpieczne. Nie rób tego!
Najpierw pomyśl, potem… nie rób!
Sprzedajesz coś przez OLX czy Vinted? Wystawiasz ogłoszenie o sprzedaży, a kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą komunikatora (np. WhatsApp) i chce kupić przedmiot? Później możesz dostać od niego gotową instrukcję:
Sprzedajesz coś przez OLX, Vinted czy Allegro? Wystawiasz ogłoszenie o sprzedaży, a kupujący kontaktuje się z Tobą za pomocą komunikatora (np. WhatsApp) i chce kupić przedmiot? Później możesz dostać od niego link na WhatsAppie do rzekomego odbioru pieniędzy:
Dotarł do Ciebie SMS o poniższej lub podobnej treści?
Uważaj! To oszustwo!
Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o przelewie 450 złotych przesłanych za pomocą BLIKA na Twój telefon. Do wiadomości dołączony jest link, który kieruje na fałszywą stronę, gdzie rzekomo masz odebrać pieniądze. Celem oszustów jest pozyskanie Twoich danych do logowania do bankowości.
Gdy otworzysz link pojawi się okienko z wyborem Twojego banku. Ta strona, jak i strona wybranego banku jest fałszywa. Jeśli podasz tam swoje dane – trafią one bezpośrednio do oszusta.
Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa przerwij transakcję i skontaktuj się z nami:
- 800 88 88 88 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora).
- podanie haseł dostępu, kodów PIN/SMS lub innych danych pozwalających na dokonanie transakcji,
- instalację jakiegokolwiek oprogramowania na Twoim komputerze lub telefonie.
- odbierzesz podejrzany telefon lub wiadomość tekstową od osoby podającej się za pracownika banku lub instytucji zaufanej,
- masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych,
- podczas korzystania z elektronicznych kanałów dostępu spotkasz się z sytuacją, która wyda Ci się nietypowa, podejrzana lub wzbudzi Twoje zaniepokojenie
- 800 88 88 88 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora)
Ostrzegamy o masowo wysyłanych SMS-ach, które zawierają komunikat w języku polskim dotyczący nowej nieodczytanej wiadomości (MMS, poczta głosowa) i nakłaniający do kliknięcia w linki odsyłające do różnych domen.
Wiele wskazuje, że SMS-y są wysyłane z numerów należących do osób zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na otrzymane na skrzynkę odbiorczą SMS-y!
Kliknięcie w link, w zależności od urządzenia i czasu, może przekierować na strony nakłaniające do pobrania złośliwej aplikacji. Aplikacja ta nie tylko wykradnie dane z urządzenia (np. książkę kontaktową) ale także może negatywnie wpłynąć na wykonanie ze smartfona operacje związane z płatnościami.
Zachowaj czujność i uważaj na fałszywe SMS-y. Warto ostrzec również rodzinę i znajomych.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z Bankiem.
- 07.12.2020 Uwaga na fałszywe sklepy internetowe
- 05.02.2021 Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Call Center SGB-Banku SA
- 25.03.2021 Uwaga na fałszywe serwisy internetowe, które oferują kryptowaluty i inwestycje na rynku Forex
- 26.03.2021 Uwaga na próby wyłudzenia poufnych danych przez telefon – podszywanie się pod pracowników Banku nadal groźne!